Aktualności: Grupa Bieńkowice 2020-2021

Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami

Przedszkole w Bieńkowicach podjęło wezwanie #challengejestesmyzwaminiebieskimimotylami. Celem tej akcji było poszerzenie wiedzy i świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Jako placówka oświatowo-wychowawcza jesteśmy solidarni z osobami z autyzmem i przekazaliśmy niebieską iskierkę wykonując symboliczne zadania. Serdecznie dziękujemy Rodzicom naszych Przedszkolaków za zaangażowanie w szybką akcję.

Zobacz więcej

Zakończenie przedszkola

18 czerwca 2021 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość zakończenia roku przedszkolnego oraz pożegnania starszaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań.

W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli też rodzice. Najważniejszy punkt uroczystości- występ 6 latków. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne.

Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania dla rodziców, którzy zawsze byli zaangażowani w działania na rzecz placówki i udzielali się bezinteresownie. Rodzice w podziękowaniu otrzymali dyplomy.

Po występach wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz – niespodzianki.

Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.

Pamiętajcie o nas, o swoim przedszkolu :-)

Jeśli tęsknota mnie ogarnie, Kiedy już będę uczniem w szkole – To znajdę wyjście, Wiem, co zrobię: Przyjdę odwiedzić swoje przedszkole…

Zobacz więcej

Dzień pszczół

Nasze przedszkolaki brały udział w kolejnym projekcie „Kala i pszczoły” to projekt realizowany przez fundację APIKULTURA i Interaktywne Centrum Pszczelarstwa APILANDIA. Celem projektu było pobudzenie w najmłodszych chęci troski o ekosystem, w którym funkcjonujemy, przedstawienie roli zapylaczy w przyrodzie oraz zaprezentowanie dobrych praktyk służących ekologii. Dzieci bardzo chętnie wzięły we wszystkich działaniach. Strojami nawiązywały do lubianych z bajek pszczół. Jednak tym razem oprócz tego jak wygląda pszczoła, zdobyły wiele istotnych informacji z życia tych ważnych dla człowieka owadów. Miały również okazję rozbudzić świadomość, że należy je chronić i jak można je chronić.

Zobacz więcej

Spotkania z przyrodą

Poznawanie świata przyrody cieszy się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Dostarcza dzieciom wiele możliwości przeżywania nowych doznań i wzbogacania wiedzy. Sprzyja rozwojowi umysłowemu oraz emocjonalnemu. Zabawy „małych przyrodników” w naturalny sposób rozwijają umiejętność koncentracji, myślenia i wyciągania wniosków. Obserwując przyrodę dzieci dostrzegają pewne zależności, a ponadto dokonuje szeregu operacji umysłowych, takich jak : analiza, synteza, porównywanie, poszukiwanie cech wspólnych i różniących.

„Świat przyrody – piękny , fascynujący i tajemniczy. Świat, który dostarcza nam pozytywnych emocji: cieszy i wzrusza, wzbudza zainteresowanie i podziw. Świat pozornie odkryty, a jednak wciąż na nowo odkrywany…”

Zobacz więcej

Dzień dziecka

“Uśmiech dziecka największym skarbem…” Staramy się, aby każdy dzień spędzony w przedszkolu był dla dzieci ciekawy. Jednakże co roku to właśnie 1 czerwca jest nadzwyczajnie ważny. Z okazji Dnia Dziecka dzieci czują się wyjątkowo, a wszyscy dorośli chcą im sprawić radość. Nie inaczej było w naszym przedszkolu. Od samego rana na dzieci czekało wiele atrakcji.

Zobacz więcej

Zdrowo jem, więcej wiem

Przedszkole (grupa starsza )wzieło udział w ogólnopolskim projekcie “Zdrowo jem, więcej wiem”.

„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Można jednak to zmienić dzięki uświadamianiu dzieci i rodziców, wskazywaniu przewagi warzyw i owoców nad słodyczami.

CEL

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

W ramach tego projektu dzieci brały udział w wielu działaniach, które bardzo je ciekawiły i sprawiły ogromną radość.

Zobacz więcej

Dzień strażaka

Każdego roku w maju nasi strażacy z Bieńkowic zapraszają nas do remizy strażackiej, aby przybliżyć dzieciom pracę strażaka. W tym roku również udaliśmy się z wizytą do remizy. Strażacy opowiadali o swojej pracy, pokazali nam różnorodne stroje, które wykorzystują wyjeżdżając do akcji – zwykły strój, specjalny strój ze specjalnym nakryciem głowy kiedy wyjeżdżają do os lub szerszeni, oraz strój z wysokimi butami – kiedy wyjeżdżają do powodzi. Strażacy mówili również o udzielaniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, oraz zaprezentowali specjalne nosze. Przedszkolacy obejrzeli również wóz bojowy, oraz jego zawartość, ale zdecydowanie największą uciechę dzieciom sprawiło trzymanie węża strażackiego. Z pewnością po tym dniu nasza jednostka OSP zyskała wielu ochotników strażaków – juniorów.

Zobacz więcej

Wirusoochrona

Realizację akcji informacyjno – edukacyjnej „Wirusoochrona” w przedszkolu w Bieńkowicach rozpoczęliśmy 15.03.2021r. Tygodniowy cykl zajęć #WIRUSOOCHRONA rozpoczęliśmy od wyjaśnienia podstawowego pojęcia „wirus”, dzieci mówiły co już wiedzą w tym temacie, następnie przeczytaliśmy dzieciom książeczkę pt. „Masz tę moc!”, która zwraca uwagę na rolę higieny w profilaktyce chorób zakaźnych, oraz czynnościami związanymi z zabezpieczeniem przed zakażeniem koronawirusem. Po przeczytaniu książeczki wykonaliśmy doświadczenie z pieprzem w wodzie, który odgrywał rolę wirusów. Po zamoczeniu w tejże wodzie palca zamoczonego w mydle obserwowaliśmy jak wirusy odsuwają się od mydła. Hasło „O zdrowie dbamy – czyste ręce mamy” towarzyszyło nam w trakcie kolejnej #lekcjaHIGIENY . Dzieci poznały kolejne etapy mycia rąk w teorii podczas zajęć dydaktycznych, a następnie każde dziecko kolejno dokładnie, według zaleceń umyło ręce w łazience. Dzieci wykonały pracę plastyczną z użyciem wody, mydła i barwnika spożywczego. Prace plastyczne zostały wywieszone na jedne z gazetek, natomiast na drugiej przygotowaliśmy gazetkę informacyjną jako podsumowanie dotychczasowych wiadomości. Ponadto przeprowadziliśmy zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Dzieci układały piramidę zdrowego żywienia. Zorganizowaliśmy także zajęcia podczas których dzieci wyciskały sok z pomarańczy. Mogli napić się zdrowego własnoręcznego soku. Na ostatnich zajęciach z tego cyklu dzieci dopasowywały ubrania odpowiednio dla danej pogody.

Zobacz więcej

Zajączek Wielkanocny

Tradycyjnie jak co roku wybraliśmy się w poszukiwaniu zajączka wielkanocnego. I w tym roku znaleźliśmy paczki przygotowane dla przedszkolaków.

Zobacz więcej

Powitanie wiosny

W tym roku wiosnę powitaliśmy pochodem ulicami Bieńkowic. Przygotowaliśmy piękne i kolorowe kwiaty, które zabraliśmy ze sobą w drogę, aby wiosna jak najszybciej do nas przyszła. Panią Zimę odesłaliśmy, a od Pani Wiosny otrzymaliśmy dary – kwiaty, warzywa i owoce.

Zobacz więcej

Konkurs Gwary Śląskiej

18 marca odbyły się przesłuchania filmików nadesłanych na XIV Konkurs Gwary Śląskiej zorganizowany przez Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach. Do przeglądu zostały zgłoszone 83 nagrania, do realizacji których było zaangażowanych 105 osób – dzieci i dorosłych. Uczestnikami konkursu były dzieci od 3. roku życia, również spoza gminy Krzyżanowice, a także dorośli mieszkańcy gminy. Każdego roku do jury organizatorzy zapraszają specjalistów w zakresie folkloru i gwary. Jurorkami tegorocznej edycji konkursu były Panie dr Kornelia Lach – folklorystka, autorka wielu książek o kulturze pogranicza polsko-czeskiego, Maria Kostrzewa – poetka, gawędziarka oraz Agnieszka Winiarczyk – emerytowany bibliotekarz, miłośnik literatury. Panie doceniły trud wszystkich uczestników konkursu oraz opiekunów i rodziców. Zauważyły piękne stroje, pomysłowość, doskonałą recytację i interpretację utworów oraz różnorodność tekstów, które niejednokrotnie są autorskie, o niezwykle aktualnej tematyce. Źródło: raciborz.com

Zobacz więcej

Dzień kobiet

Dzień Kobiet w naszym przedszkolu jak zawsze nie przeszedł bez echa. Warto corocznie przypominać dzieciom, że istnieje takie święto jak Dzień Kobiet i warto w tym dniu zrobić coś miłego dla każdej kobietki małej i dużej, a mamy ich przecież w swoim otoczeniu tak wiele. Dla swoich koleżanek w tym dniu chłopcy byli bardzo mili i uprzejmi. Przygotowali niespodzianki i miłe upominki.

Zobacz więcej

Dzień dinozaura

Wszystkie dzieci fascynują dinozaury, dlatego Dzień Dinozaura był dla nich wspaniałą przygodą. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola figurki, maskotki, encyklopedie, albumy o tych wymarłych zwierzętach z czego powstała wspaniała wystawa. Dzieci oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Uczestniczyły w różnych zabawach oraz wykonały skamieniałą kość dinozaura.Chętne dzieci przygotowały i poprowadziły zajęcia o swoich ulubionych dinozaurach, przybliżając kolegom z grupy ichcharakterystykę i upodobania. Zajęcia w tym dniu z pewnością pogłębiły wiedzę dzieci, a w niektórych rozbudziły nową pasję.

Zobacz więcej

Malowanie farbami

Malowanie na folii to zupełnie inna forma działań plastycznych oraz sensorycznych. Malując na folii dzieci stymulują zmysł dotyku oraz wzroku. Jest to także doskonałe ćwiczenie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności. Zabawa pozwala w pełni rozwijać potencjał twórczy małego artysty.

Zobacz więcej

Dzień kota

W dniu 17 lutego obchodziliśmy nietypowe święto „Święto kota”. W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane wcześniej kocie maski. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o chorym kotku a później uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie różnorodnych prac plastycznych, recytowanie wierszy i śpiewanie kocich piosenek.

Zobacz więcej

Walentynki

W piątek 14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu “Walentynki”. Dzieci ubrały się  tego dnia na czerwono, sale i gazetkę udekorowano czerwonymi serduszkami oraz walentynkami. Przedszkolaki zapoznały się z tradycją Walentynek, rozmawiały o tym jak można okazywać szczęście, przyjaźń, miłość bliskim osobom nie tylko od święta. Miło spędzaliśmy czas na zabawach przy muzyce. Rozwiązywaliśmy zagadki i łamigłówki. Jedna z nich polegała na poszukiwaniu drugiej połówki serca – każdy musiał znaleźć tę właściwą część i dopasować ją tak, aby powstało piękne serce. W tym dniu działała u nas również poczta walentynkowa. Dzieci wcześniej w domu przygotowały walentynki dla swoich koleżanek i kolegów, które dzięki poczcie trafiły do adresatów.

Zobacz więcej

Bal przebierańców

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, …  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Nie zabrakło również konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, co było głównym celem balu. W chwili wytchnienia od tańców dzieci zostały zaproszone na poczęstunek balowy, który również wywołał zadowolenie na twarzach dzieci. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

Zobacz więcej

Wigilijka przedszkolna

Okres świąt to czas wyjątkowy, także w naszym przedszkolu 22 grudnia zapanował świąteczny nastrój gdyż obchodziliśmy wspólną przedszkolną Wigilię. Przedszkolaki przed posiłkiem przełamali się opłatkiem życząc sobie „Wesołych Świąt”, a następnie zjadły na obiad - tradycyjnie rybę z ziemniakami. Po obiedzie dzieci poczęstowały się piernikiem. Po obiedzie wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy przygotowane na tę okazję.

Zobacz więcej

Przedstawienie świąteczne starszaków

Tradycją naszego przedszkola są coroczne spotkania świąteczne z rodzicami naszych przedszkolaków, podczas których dzieci najpierw występują dla rodziców, a później siadają wspólnie do poczęstunku. Jednakże, z racji tego, iż ten rok różni się od poprzednich, nie mogliśmy zorganizować takiego spotkania, jednakże pamiętaliśmy o rodzicach naszych podopiecznych. W tym roku przygotowaliśmy dla rodziców nagranie z występem dzieci. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przygotowań i z występu dzieci.

Zobacz więcej

Przedstawienie świąteczne maluchów

Tradycją naszego przedszkola są coroczne spotkania świąteczne z rodzicami naszych przedszkolaków, podczas których dzieci najpierw występują dla rodziców, a później siadają wspólnie do poczęstunku. Jednakże, z racji tego, iż ten rok różni się od poprzednich, nie mogliśmy zorganizować takiego spotkania, jednakże pamiętaliśmy o rodzicach naszych podopiecznych. W tym roku przygotowaliśmy dla rodziców nagranie z występem dzieci. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przygotowań i występu dzieci.

Zobacz więcej

Dzień górnika

W tym roku szkolnym Dzień Górnika nie był obchodzony tak hucznie jak co roku. W tym roku nasi Przedszkolacy czekali na gości w ogrodzie przedszkolnym. Górnicy przybyli do nas po mszy świętej. Przedszkolacy zaśpiewali Górnikom „Sto lat”, i wręczyli upominki.

Zobacz więcej

Mikołaj u starszaków

4 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci od kilku dni z niecierpliwością czekały na tego niezwykłego gościa. Przygotowały dla Mikołaja niespodzianki- piosenki,wiersze. Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Radości nie było końca. Mikołaj chętnie zostałby dłużej w naszym przedszkolu, lecz na Jego odwiedziny czekały przecież inne dzieci. Żegnając niezwykłego gościa dzieci obiecały, że w przyszłym roku także będą grzeczne i zaprosiły do odwiedzenia naszego przedszkola za rok. Do widzenia Mikołaju!

Zobacz więcej

Mikołaj u maluchów

4 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci od kilku dni z niecierpliwością czekały na tego niezwykłego gościa. Przygotowały dla Mikołaja niespodzianki- piosenki,wiersze. Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Radości nie było końca. Mikołaj chętnie zostałby dłużej w naszym przedszkolu, lecz na Jego odwiedziny czekały przecież inne dzieci. Żegnając niezwykłego gościa dzieci obiecały, że w przyszłym roku także będą grzeczne i zaprosiły do odwiedzenia naszego przedszkola za rok. Do widzenia Mikołaju!

Zobacz więcej

Strojenie choinki u maluchów

W dniu dzisiejszym dzieci przypomniały sobie zwyczaj ozdabiania świątecznego drzewka. Dzień ubierania choinki w przedszkolu jest dniem wyjątkowym. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zawieszają ozdoby, a gdy nasze wspólne drzewko jest już ubrane wszyscy wiedzą, że święta są tuż, tuż i Mikołaj jest bardzo blisko.

Zobacz więcej

Dzień postaci z bajek

5 listopada  w naszym Przedszkolu dzieci  obchodziły „Dzień Postaci  z Bajek”. Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć , wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. W tym dniu Przedszkolaki do przedszkola przyszły przebrane za postaci bajkowe. Dzieci wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek. Ten dzień sprawił  przedszkolakom  wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać.

Zobacz więcej

Dzień kropki

15 września w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze ubrania (dzieci oraz pracowników przedszkola) wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Uważnie wysłuchały opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności – talent. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, są w koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Bawiliśmy się też przy piosence o piłce w kropki. Tego dnia było kolorowo i radośnie.

Zobacz więcej

Dzień Edukacji Narodowej

14 października w przedszkolu jest dniem Edukacji Narodowej. Dzieci z naszego przedszkola zaśpiewały pracownikom „Sto lat” dziękując za opiekę, wychowanie, bezpieczne i czyste miejsce do zabawy, oraz za pyszne i ciepłe posiłki.

Zobacz więcej

Dzień chłopca

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu w obu grupach dziewczynki wręczały chłopcom upominki, składały życzenia i śpiewały STO LAT. Nie zabrakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

Zobacz więcej