Aktualności: Grupa Bieńkowice 2022-2023

Spotkanie wigilijne starszaków

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne, pełne radości chwile. Dlatego też już od listopada w naszym przedszkolu było czuć, słychać i widać świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego spotkania Wigilijnego, które łączy i napełnia nasze serca niezwykłą radością, życzliwością. W czwartek i piątek 15 i 16 grudnia, w godzinach popołudniowych odbyły się Spotkania Wigilijne z Rodzicami. Dzieci zaprezentowały swoje świąteczne programy artystyczne. Maluszki – piosenki, wierszyki i tańce świąteczne, a starszacy przedstawili jasełka bożonarodzeniowe. Rodzice byli wzruszeni i zachwyceni występami swoich pociech. Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy pastorałkę, łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia, po czym zasiedliśmy do poczęstunku. częstując się świątecznymi potrawami, ciastami, które przygotowali nasi rodzice i przedszkole. To było coś wspaniałego, gdy tyle osób na raz zasiadło wspólnie do stołu. Na ciekawych rozmowach, opowieściach, , słuchaniu i śpiewaniu kolęd upływał miło i przyjemnie czas. Myślę, że to były chwile, które na długo zostaną w naszej pamięci i będą dobrze wspominane.

Zobacz więcej

Spotkanie wigilijne maluchów

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne, pełne radości chwile. Dlatego też już od listopada w naszym przedszkolu było czuć, słychać i widać świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego spotkania Wigilijnego, które łączy i napełnia nasze serca niezwykłą radością, życzliwością. W czwartek i piątek 15 i 16 grudnia, w godzinach popołudniowych odbyły się Spotkania Wigilijne z Rodzicami. Dzieci zaprezentowały swoje świąteczne programy artystyczne. Maluszki – piosenki, wierszyki i tańce świąteczne, a starszacy przedstawili jasełka bożonarodzeniowe. Rodzice byli wzruszeni i zachwyceni występami swoich pociech. Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy pastorałkę, łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia, po czym zasiedliśmy do poczęstunku. częstując się świątecznymi potrawami, ciastami, które przygotowali nasi rodzice i przedszkole. To było coś wspaniałego, gdy tyle osób na raz zasiadło wspólnie do stołu. Na ciekawych rozmowach, opowieściach, , słuchaniu i śpiewaniu kolęd upływał miło i przyjemnie czas. Myślę, że to były chwile, które na długo zostaną w naszej pamięci i będą dobrze wspominane.

Zobacz więcej

Dekorowanie pierniczków

Przedświąteczny czas każdemu kojarzy się z pieczeniem i dekorowaniem pierniczków oraz wspólnym kolędowaniem. Również w naszym przedszkolu nie mogło tego zabraknąć.

Na początku grudnia zgodnie z tradycją naszego przedszkola dzieci z obu grup zebrały się aby udekorować świąteczne pierniczki.  Na stołach pojawił się lukier, kolorowe posypki, rysiki dekoracyjne oraz pisaki cukrowe, które pomogły nam w samodzielnym dekorowaniu pierników. Każdy wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Kiedy skończyliśmy dekorowanie, przyszedł w końcu czas na pyszną ucztę, gdzie dzieci mogły spróbować przygotowanych wcześniej pierniczków, oczywiście nie wszystkich, bo pozostałe zostaną podane Rodzicom na spotkaniach wigilijnych.

Zobacz więcej

Mikołaj w przedszkolu

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas swoimi saniami, zaprzężonymi w konie i zaprosił dzieci na przejażdżkę saniami z elfem. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki i mówiły wierszyki. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami, a także zostawił nowe zabawki do sal przedszkolnych. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie.

Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

Zobacz więcej

Dzień Górnika

Każdy nawet najmniejszy przedszkolak wie, że 4 grudnia górnicy obchodzą swoje święto. W okolicy tego dnia, a w tym roku dokładnie 2 grudnia nasze przedszkole odwiedzili zaprzyjaźnieni górnicy. Dzieci przywitały naszych Gości tańcami śląskimi, wierszami i piosenkami. Górnicy opowiedzieli nam o tym, jak bardzo trudna i niebezpieczna jest praca w kopalni. Zaprezentowali galowe górnicze mundury, oraz stój roboczy.Dzieci z zainteresowaniem i uwagą słuchały Gości i zadawały mnóstwo pytań.

Zobacz więcej

Wybieramy choinkę

W tym roku szkolnym zostaliśmy zaproszeni przez rodziców naszego przedszkolaka Marcelego – państwa Żelesławskich do ich centrum ogrodniczego, gdzie obie grupy naszych przedszkolaków mogły wybrać choinki do naszych sal przedszkolnych. Na miejscu okazało się, że na dzieci czekał istny labirynt choinek, w którym dzieci mogły swobodnie się poruszać w poszukiwaniu tej najpiękniejszej choinki. Wybór był trudny, ale udało się wybrać dwie przepiękne choinki, które przez długi czas ozdabiały nasze przedszkolne sale.

Zobacz więcej

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25.11.2022r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim “milutkim przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

Zobacz więcej

Teatrzyk w przedszkolu

Nasze przedszkole odwiedził dziś Teatr ,,Blaszany Bębenek” i wystawił dla dzieci przedstawienie pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Była to historia o przygodach małej Dorotki, która za sprawą potężnego tornada trafiła do magicznej krainy Oz. Cała opowieść pokazała dzieciom, że warto odkrywać możliwości, które w nas drzemią, a także to, że pomimo naszych słabości, jednak potrafimy sobie radzić w różnych sytuacjach. Dzieci z wielkim zaangażowaniem śledziły losy Dorotki i jej przyjaciół, a także chętnie służyły pomocą podczas trudności, jakie napotkała.

Zobacz więcej

Święto Niepodległości

W naszym przedszkolu 10. listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia historii powstania naszego kraju. Dzieci wspólnie odsłuchały legendy o Lechu, Czechu i Rusie oraz pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. Następnie Przedszkolaki przypomniały najważniejsze symbole narodowe. Przyłączyliśmy się do akcji “Szkoła do hymnu” zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzieci o godz. 11.11 uroczyście odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.  przyjmując właściwą postawę „na baczność”.

Zobacz więcej

Dzień drzewa

Dnia 20 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Drzewa”. Tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, nie zabrakło również rozwiązywania zagadek, rozpoznawania i nazywania drzew. Przedszkolaki dowiedziały się, co nam dają drzewa i dlaczego warto o nie dbać. Na koniec z pomocą naszego konserwatora – p. Andrzeja zasadziliśmy drzewo w naszym ogrodzie przedszkolnym.

Zobacz więcej

Akcja "Tu Rośnie Dobro"

Kontynuując współpracę z Hospicjum w Raciborzu, w tym roku również nasze Przedszkole dołączyło do Kampanii „Pola Nadziei”, której celem jest propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym podopiecznym Hospicjów i ich rodzinom. Realizując kampanię, wraz z pielęgniarką Hospicjum w Raciborzu zasadziliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie żonkile, które są symbolem „Pol Nadziei”. Za dobro okazane podopiecznym Hospicjum w zeszłym roku, w tym roku pani pielęgniarka oznaczyła miejsce wzrostu żonkili tabliczką z napisem POLA NADZIEI – TU ROZKWITA DOBRO.

Zobacz więcej

Dzień Edukacji Narodowej

Jak co roku 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu wszystkie panie pracujące w przedszkolu, oraz mamusie z Rady Rodziców zbierają się w jednej sali, by wysłuchać piosenek i krótkich wierszyków przygotowanych przez naszych przedszkolaków. W tym roku szkolnym mamusie zaskoczyły nas zapraszając na swojski, własnoręcznie przygotowany poczęstunek, a dzieci zrobiły nam ogromną niespodziankę przygotowując w domu z Rodzicami wspaniałe laurki dla wszystkich Pań. Serdecznie dziękujemy!

Zobacz więcej

Wikingowie w przedszkolu

Dnia 6 października 2022r. nasze przedszkole odwiedził wybitny gość. Był nim prawdziwy Wiking! - Pan Marek, członek stowarzyszenia „Drengowie znad Górnej Odry”, który wraz z córkami Mirą i Olą przybliżył dzieciom historię Wikingów. Opowiedział o uzbrojeniu, które było bardzo ważnym elementem stroju, a jednocześnie wyznaczało status społeczny. Przedszkolaki poznały ciekawostki z życia Wikinga oraz prawdziwe nazwy ubioru jak: hełm okularowy, czy bukłak „pojemnik na wodę”. Dzieci dowiedziały się jak dawniej żyli ludzie, ubierali się, bawili, walczyli i jak się zachowywali. Podczas spotkania przedszkolaki mogły zobaczyć, dotknąć a nawet przymierzyć stroje Wikinga. Prawdziwą atrakcją dla dzieci było oglądanie mieczy, tarczy, hełmu. To była wspaniała przygoda!!

Zobacz więcej

Wyjazd na przedstawienie teatralne

W piątek 30 września 2022 przedszkolaki z grupy starszej, oraz ich najstarsi koledzy z przedszkola w Bolesławiu wybrali się na wycieczkę do Raciborskiego Centrum Kultury na spektakl teatralny pt. ,,Pinokio”. Już sama jazda autobusem była dla dzieci niemałą atrakcją, jednakże głównym celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami. Dzieci oglądając spektakl doświadczyły wielu przeżyć, uśmiechały się szeroko i z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów.

Zobacz więcej

Dzień Chłopca

30 września to dzień, w którym swoje święto mają chłopcy - mali i duzi.  W grupach koleżanki wręczyły swoim kolegom upominki, sprawiając tym drobnym gestem radość swoim rówieśnikom.

Zobacz więcej

Akcja dbaj o serce

Przedszkole w Bieńkowicach uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy Sercem”. Była to inicjatywa czytelnicza mająca na celu promocję literatury oraz poszerzenie wiedzy uczestników na temat serca – jego budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki.  Dodatkowym aspektem było rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych i propagowanie zdrowego stylu życia, który przeciwdziała  chorobom układu sercowo-naczyniowego. W ramach tej akcji dzieci wsłuchiwały się w bajki odczytywane przez nauczycielki. Wszystkie przedszkolaki przespacerowały się także ulicami Bieńkowic niosąc w ręce symboliczne baloniki serca, oraz wszystkie dzieci wzięły udział w biegu z balonikami propagując hasło „Ruch to zdrowie”.

Zobacz więcej

Powitanie jesieni

W naszym przedszkolu sezon jesienny uważamy za otwarty. 23 września oficjalnie powitaliśmy nową porę roku, która będzie panować przez najbliższe miesiące, W Kąciku Przyrody pojawiły się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce z sadu i warzywa. Zajęcia w tym dniu nawiązywały do tematyki jesiennej. Były piosenki, wiersze, zabawy. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej poru roku poprzez rozwiązywanie zagadek, rebusów. Z wielkim zaangażowaniem tworzyły również kolorowe jesienne prace plastyczne. Dzień ten był wprowadzeniem do tematyki związanej z jesienią. jesieni będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany jakie przyniesie nam nowa pora roku podczas kolejnych zajęć, spacerów i wycieczek.

Zobacz więcej

Dzień przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto, które obchodzone jest od 2013 roku. Co roku, w całej Polsce, 20 września, przedszkolaki świętują swój dzień.  Święto to ma na celu podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 20 września 2022 r. świętowaliśmy i my. W każdej grupie, dzieci brały udział w zabawach, konkursach, tańcach. Były też drobne upominki, pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że dzieci będą miło wspominać ten wyjątkowy dzień.

Zobacz więcej

Dożynki

W tym roku po raz kolejny nasze przedszkolaki wzięły udział w dożynkach wsi Bieńkowice. Najpierw dziewczynki z małą koronką w strojach śląskich wzięły udział w mszy dożynkowej, a później tradycyjnie – grupa starsza wzięła udział w przemarszu korowodem dożynkowym. Swój udział w dożynkach dzieci zakończyły występem przed mieszkańcami Bieńkowic.

Zobacz więcej